TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

İNSANSIZ ROBOT TRAKTÖR TÜRKİYE’YE GELİYOR

Tarımın uluslararası buluşması Growtech Eurasia 17. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı, 29 Kasım – 02 Aralık 2017 tarihleri arasında 160’ı uluslararası 517 firma/675 markayı, 5.381’i uluslararası olmak üzere toplamda 82 bin 648 ziyaretçi ile ‘Tarım ve Teknolojinin Global Buluşması’ ana temasıyla Antalya Expo Center’da 50 bin m2 alanda buluşturdu.

Sera ve Teknolojileri, Tarım Teknolojileri ve Ekipmanları, Sulama Sistemleri, Tohumculuk, Fidecilik, Bitki Besleme ve Koruma, Biyolojik Mücadele, Tarımsal Makine ve Ekipmanları’ olmak üzere 5 ana kategoride düzenlenen Growtech Eurasia Antalya Tarım Fuarı’nda, tarımsal alanda kullanılan yenilikçi ürünler ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Özellikle uzaydan da kontrol edilebilen insansız robot traktör ve yarı otomatik fide dikim makinesinin sergilendiği standlar ziyaretçilerin akınına uğradı.

“46 firma ile Çin en çok katılım sağlayan ülke oldu”

Growtech Eurasia Marka Direktörü Engin Er, “Uluslararası ziyaretçi sayımızı bir önceki yıla göre yüzde 35 artırmayı başardık. Özellikle İran, Irak, Ürdün, Azerbaycan, Lübnan, Cezayir, İsrail, Hollanda, Fas ve Suudi Arabistan’tan yoğun ziyaretçi geldi. Katılımcılarımız arasında 46 firma ile Çin en çok katılım sağlayan ülke oldu. İspanya, Hollanda, İtalya, Fransa, Güney Kore ve Tayvan gibi ülkelerden yoğun firma katılımı oldu. Hem ziyaretçi hem de katılımcı açısından çok başarılı bir fuar geçirdik. Kendimizle yarışmaya devam ediyoruz. Bu yıl 82 bin 648 ziyaretçi katılımı ile geçtiğimiz yılın ziyaretçi rekorunu kırmayı yine başardık. Ayrıca, Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliğimizin organizasyonu ile Alım Heyeti Programı’na evsahipliği yaptık. Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Hırvatistan, Kazakistan, Kosova, Sudan, Tacikistan, Ürdün gibi ülkelerden 27 firmadan 31 kişilik heyet, katılımcılarımızdan 37 firma ile fuar alanında birebir görüşmeler yaptı. Growtech Eurasia Fuarımız bu yılda üreticimize, çiftçimize ülke ekonomimize katma değer sağladı” dedi.

Engin Er, Growtech Eurasia kapsamında geleneksel hale gelen Tarım Ödülleri bu yıl da tarımsal üretimin katma değer kazanması ve inovatif ürünleri desteklemek üzere verildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile ATSO GROWTECH Tarım İnovasyon Ödülleri adını aldı.

“2017 yılı ‘GROWTECH ATSO Tarımsal İnovasyon Ödülleri’ sahiplerine verildi”

Growtech Fuarı kapsamında düzenlenen, 2017 Yılı ATSO GROWTECH Tarım İnovasyon Ödüllü Yarışması’nda dereceye giren firmalara ödülleri düzenlenen törenle verildi. Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Durali Kolçak, ATSO Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Ethem Tayfun Kavukcu, Ayhan Kızılsavaş ve Ömer Dinç, ATSO Meclis Üyesi Harun ÖztürkTürkiyeTohumcular Birliği Başkanı Kamil Yılmaz, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Törende konuşma yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Growtech Fuarının Antalya için önemli fuarlarından birisi olduğuna dikkat çekerek, “UBM firması fuarı başarıyla düzenlemektedir. Bu yıl Odamızın İnovasyon yılı bu kapsamda tarım inovasyonu alanında da Growtech ile işbirliği yapmayı düşündük ve işte bugün bu ödülleri birlikte veriyoruz. Ümit ediyorum ki, bundan sonraki yıllarda da işbirliğimiz artarak devam edecek ve Growtech kapsamında proje pazarı gibi daha büyük organizasyonları da birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Durali Koçak, “Tarım, bilgi, tecrübe ve teknoloji isteyen bir alandır. Teknolojinin geldiği nokta herkesin malumu. Teknolojiyi geliştiren herkese sektörüm adına şükranlarımı sunuyorum. Üreticinin, yetiştiricinin işini teknoloji kolaylaştırmıştır. Teknolojinin sınırı yok. Ne kadar çok geliştirir ve markalaştırırsak, üreticinin işini o kadar kolaylaştırır ve mutlu edebiliriz. Sürdürülebilirlik ve rekabet açısından avantaj sağlarız. Üreticimizin gelirini ve refahını artırırız. Bu nedenle teknolojiyi çok önemsiyoruz. Ödül organizasyonları bu açıdan en önemli motivasyon araçlarından biri” dedi.

Türkiye seracılıkta rekabet gücünü, jeotermal ve güneş enerjisi ile arttıracak…

Growtech Eurasia fuarının ikinci gününde, sektör temsilcileri “Tarım Teknolojilerinin Bugünü ve Geleceği”ni tartıştı. “Tarım Sohbetleri” çerçevesinde Tarım Editörü İrfan Donat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Yanmaz, Doktar Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tanzer Bilgen, Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Bülent Aytekin ile Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri MühendisliğiÖğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Topakçı konuşmacı olarak yer aldı. Panelde konuşan Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Yanmaz, modern seracılığın gelişmesi için jeotermal ve güneş enerjisinin etkin kullanılmasının Türkiye’nin rekabet gücünü arttıracağını söyledi.

AR-GE yatırımlarıyla atağa kalkan tohumculuk sektörü, dünyaya tohum satıyor…

Tarım Sohbetleri’nin ikinci oturumunda “Tohumculuk Sektöründe Yeni Yaklaşımlar” konusu ele alındı. Etkinlikte söz alan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, “40 yıllık geçmişe sahip Türk tohumculuk sektörü, tam bir başarı öyküsüdür. Kurulduğu yılda 3-4 olan firma sayısı, bugün 800’e yükseldi. 2016 yıl sonu itibariyle 958 bin ton tohum miktarına eriştik. 2017 yılı tahmini büyüme hedefimiz yüzde 10. Türkiye, AR-GE çalışmaları ve tohumculuk firmalarının global pazarda tanıtıldığı bu tip organizasyonların desteği ile tohum ihtiyacını karşılayan ülke konumuna geldi.” dedi.

Growtech Eurasia’da sergilenen insansız robot traktör gelecek yıl Türkiye’ye geliyor…

Japon firması Yanmar’ın bir çiftçinin traktörüyle yapabileceği her işi sürücüsüz yapabilen ve uzaydan bile kontrol edilebilen sürücüsüz YT3 serisi robot traktörleri fuarda büyük ilgi gördü. Dijital donanıma sahip traktörler, GPS sayesinde kaç kere sağa sola döndüğünden, ne kadar yakıt tükettiğine kadar anlık takip edilebiliyor, çalınması durumunda uzaydan müdahale edilerek kontağı kapatılarak motorun çalışması durdurulabiliyor. Aynı firmanın hem toprağı sürebilen hem de saatte 2 bin fide dikebilen yarı otomatik fide dikim makinesi de fuar alanında toprak dökülerek oluşturulan mini tarla da uygulamalı olarak sergilendi.

Yeni tohum çeşitleri görücüye çıktı…

Anamas Tarım’ın siyah sivri biberi ile normal biberlere göre 30 kat antioksidan ve 6 kat C vitamin içeren mor dolmalık biberi, İstanbul Tohum’un topraksız tarımda kullanılabilen tek çeşit olan bandita domates tohumu, Yüksel Tohum’un Çikoköy kahverengi iri köy domatesi ilgi gören ürün çeşitleri oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: