TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

ZEYTİNE DESTEK, ZEYTİN YAĞINDA PRİME ARTIŞ İSTEDİ

 

Aydın Ticaret Borsası 2019-2020 yılı ülke geneli zeytinyağı rekoltesini 224.595 ton olarak açıkladı. Rekolte çalışmalarına göre Aydın ilinde 22.193,288 adet meyve veren ağaç varlığı ile 62.272 ton zeytinyağı elde edileceği tahmin edildiği bildirildi.

Rekolte hakkında değerlendirmede bulunan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur  2019-2020 sezonu rekolte çalışmaları sonucu açıklanan rakamlar sektör adına sevindiricidir. 2019-2020 zeytin zeytinyağı sezonunun hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum. ifadelerine yer vererek, tağşişli yağa dikkat çekti.

TAĞŞİŞLİ YAĞA DİKKAT ÇEKTİ

Çondur; ülkemizde zeytinyağı sektörünün en büyük sorunlarından biri zeytinyağında hile yapılmasıdır. İlgili makamlar tarafından taklit ve tağşiş de uygulanan cezai yaptırımların caydırıcı düzeyde arttırılması, tağşişli zeytinyağı ticareti yapanların nitelikli suçlar kapsamında cezalandırılması, tağşişli yakalanan yağ miktarı ile orantılı caydırıcı para cezası uygulanması, gerekmektedir. Yol kenarlarında denetimsiz ve kontrolsüz  satışların önlenmesi ile ilgili tedbirler alınmalıdır.

ZEYTİNE DESTEK, ZEYTİNYAĞINDA PRİME ARTIŞ İSTEDİ

Zeytin ve zeytinyağı sektöründe rekabet edebilirliğin artması amacıyla, zeytine prim desteği sağlanmasını ve mevcut zeytinyağı priminin arttırılması gerektiğini vurgulayarak, Borsamız tarafından sektör ile ilgili talepler, sorunlar ve öneriler gerekli makam ve mercilere sürekli olarak iletilmekte ve konu hassasiyetle takip edilmektedir.  İfadelerine yer verdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir