TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

Yeni Cinsler Narenciye Hasadını Uzatıyor

Yeni Cinsler Narenciye Hasadını Uzatıyor
Türkiye’de üretilen 2.5 milyon ton narenciyenin yüzde 70’inin yetiştirildiği Çukurova’da, üreticilerin ıslah yoluyla elde edilen çekirdeksiz, ince kabuklu yeni çeşit fidanlara yönelmesi sayesinde 3 ay olan hasat süresi, 7 aya çıktı.
Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Avrupa ülkeleri ve Rusya tarafından tercih edilen yeni cins narenciye sayesinde üreticinin de para kazandığını söyledi. Girmen, “Yeni cins narenciyeye dönen üretici para kazanmaya başladı. Artık ihracat yaptığımız ülkeler özellikle çekirdeksiz, yüzeyi temiz ve farklı aromalar istiyor. Ayrıca eski cins narenciye ürünleri kasım-ocak ayları arasında hasat edilmek zorunda kalınıyordu. Ancak yeni cinslerde hasat, ekim ayında başlatıp, nisan ayına kadar devam ediyor. Bu da tüketicinin daha uzun süre taze narenciye yemesini, üreticinin de fiyatı düşmeden ürününü satmasını sağlıyor” dedi.
Adana Çiftçisi Tarımsal Gelişmeleri Takip Ediyor
Adana çiftçisinin yeniliğe çok açık olduğunu, bu yüzden yeni cins narenciyeye yönelmeye başladığını belirten Süleyman Girmen, “Adana çiftçisi dünyadaki tarımsal gelişmeleri takip ediyor. Yeni çeşitler arıyor ve ithal edip getiriyor. Bölgede son yıllarda tesis edilen yeni narenciye bahçelerinin tamamı yeni çeşitlerden oluşuyor. Eski çeşit artık bitti. Üretici yeni çeşitlerle Avrupa pazarına rahat girilebiliyor. İyi fiyatlarla ürün satılabiliyor. Yeni ürünlerle pazarlama sorunu kısmen aşılmış durumda diyebiliriz. Adana narenciyesinde en büyük sorunlardan biri hasadın belli bir dönem de yoğunlaşmasıydı. Ancak yeni cins narenciyede hasat farklı aylara yayılabiliyor. Üretici arz fazlasından dolayı fiyat düşüklüğü ile uğraşmayacak” diye konuştu.
Ürün Yelpazesi Ve Kalitesi Gelişiyor
Narenciye üreticisinin desteklenmesi gerektiğine de dikkat çeken Girmen sözlerine şöyle devam etti:
“Üretim metotları değişmeye başladı. İyi tarım uygulamaları, sertifikası olmayan ürünlerin ihracatı artık kolay değil. Bu ürünleri yetiştiren üreticilerde göz ardı edilmemeli. Üretici ürün yelpazesi ve kalitesini geliştiriyorsa artık ihracatçıya verilen pirim desteğinin bir kısmının üreticiye de yansıtılması gerekiyor. Pirimle üreticiyi desteklemek gerekiyor.”
Adana Narenciyesi
Verilere göre, Adana’da limon, portakal ve mandalinanın aralarında bulunduğu yaklaşık 9 milyon narenciye ağacı bulunuyor. Narenciye ağaçlarından 7 milyon 564 bininin meyve verdiği biliniyor. Ayrıca bu ağaçların bulunduğu bahçeler ovada 343 bin 786 dekar alan kaplıyor. Adana, Türkiye’de üretilen narenciyenin yaklaşık yüzde 70’ini üretiyor. Bölgeden özellikle Rusya’ya ihracat yapılıyor. Üreticilerin bir bölümü, ilaç kalıntısı kalmaması için zararlılara karşı yararlı böceklerle mücadele ediyor.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: