TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

VALİ MUSTAFA BÜYÜK: HER GIDADA ÇİFTÇİLERİMİZİN EMEĞİ VE ALIN TERİ VAR

VALİ MUSTAFA BÜYÜK: HER GIDADA ÇİFTÇİLERİMİZİN EMEĞİ VE ALIN TERİ VAR 
Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana’nın tarım üretiminde büyük bir güce sahip olduğunu söyledi.
Adana’nın Türkiye üretiminde mısırda yüzde 15.9, soyada 60.6, yer fıstığında 59.8, karpuzda 19.9’luk bölümünü karşıladığını
belirten Büyük, Turunçgilde ise yüzde 24.8’lik bölümün kentte yetiştirildiğini kaydetti.
Vali Mustafa Büyük, Hasat Zamanı Gazetesi imtiyaz sahibi İsmail Başkan ve Genel Koordinatör Alper Kafalı’ya Adana tarımını değerlendirdi. Çukurova’nın birçok ürünün toprakla ilk buluştuğu coğrafya olduğunu, Adana’nın verimli toprakları, uygun iklim koşulları, yeterli su kaynakları ve ulaşım kolaylığı ile tarımsal üretime oldukça elverişli koşullara sahip olduğunu söyledi. Adana  yüzölçümünün yüzde 38.5’ini tarım toprakları oluşturduğunu, bu oranın Türkiye tarım topraklarının yüzde 2.2’ine karşılık geldiğini ifade eden Büyük, “Adana’da yetiştirilen tarımsal ürünler iç tüketim, ihracat ve tarımsal sanayi ürünleri olarak ilimiz ve ülkemiz ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. İlimiz nüfusunun yarıya yakını tarım sektöründe çalışmaktadır” dedi.
ADANA ÇUKUROVA’NIN KALBİNDE
Adana’nın ürün deseni açısından çok zengin olduğunu belirten Büyük şöyle konuştu:
“Çukurova’nın kalbinde yer alan ilimiz, ürün deseni açısından da oldukça zengindir. Ürün çeşitliliğinin fazla olması ve mevsimin ilk tarım ürünlerinin yetişmesi bakımından Adana ülkemiz için önemli bir tarım merkezi durumundadır. Bu konuma gelmemize büyük katkı sağlayan Adana çiftçisine çok şey  borçluyuz. Yaz, kış, sıcak soğuk demeden ekip biçen, hikmetle üreten, fedakar ve  cefakar Adana çiftçisi bu toprakların gerçek sahibidir. Adana Türkiye üretiminde mısırda yüzde 15.9, soyada 60.6, yer fıstığında 59.8, karpuzda 19.9, Turunçgilde ise yüzde 24.8’lik bölümünü karşılıyor. Pamuk ve Ayçiçeği üretiminde 5’nci, bal üretiminde ise Türkiye 3’ncüsüdür. Türkiye’nin en erken karpuz ve kavunu Adana’da yetişir.
TARIM ALANLARININ YÜZDE 64’Ü SULANIYOR
İlimizde sulamaya elverişli tarım alanlarının halen yüzde 64’ü sulanmaktadır. Sanibey (Yedigöze) barajının tam kapasite ile faaliyete geçmesi ile 75.000 Hektar alanı daha sulamaya açılacak ve toplam 316.307 Hektarlık alan sulanabilir hale gelecektir. Tarım ile beraber hayvancılık da coğrafi koşulların imkan vermesiyle Adana ekonomisine ülke ekonomisinin ortalamasının üstünde katkı sağlamaktadır. İlimizde 48.970 Hektar çayır-mera alanlarımız mevcuttur. 210 bin civarında büyükbaş hayvan varlığı, 660 bin civarında da küçükbaş hayvan varlığı mevcuttur. Köylerde geleneksel yöntemlerle ve kısıtlı imkanlarla üretim yapan işletmelerin yanı sıra entegre modern işletmelerimizde bulunmaktadır.
HAYVANCILIK
Adana’nın büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretiminin yanı sıra deniz mahsüllerinde de Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu belirten Büyük sözlerini şöyle sürdürdü:
“Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra, Akdeniz’e kıyısı bulunan Yumurtalık ve Karataş İlçelerimizde deniz mahsulleri üretimi de önemli bir yer tutmaktadır. İlimiz 160 km kıyı uzunluğu, 5 lagünü, baraj gölleri ve göletler ile su ürünleri potansiyeli açısında zengin bir ildir. 2015 yılında ilimizde 2.977 ton kültür balıkçılığı üretimi ve 4.592 ton avcılık (deniz ve iç su avcılığı) üretimi olmak üzere 7.569 ton olarak gerçekleşmiştir. Arıcılıkta ise Adana ili önemli bir yere sahiptir. Bal üretiminde ülke sıralamasında 3. sırada yer almakta süzme bal üretiminde ise ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca, Ilıman iklim
koşullarına sahip olması nedeniyle  gezginci arıcıların en önemli kışlatma bölgesidir. Türkiye 57,1 Milyar dolarlık tarım ürünleri hasılası ile tarım ürünleri üretiminde Avrupa birincisi ve dünya 7’ncisi konumuna gelmiştir. Son 10 yıl içerisinde Türk tarımı büyük bir atılım gerçekleştirerek önemli bir başarı elde etmiş ve bu başarı Avrupa Birliği ülkeleri tarafından da takdirle karşılanarak örnek gösterilmiştir. Bu başarıya en büyük katkı sağlayan illerden biri olan Adana, Bitkisel üretim ve Hayvancılık alanında ki potansiyelini her geçen yıl değerlendirerek tarımsal üretim değerimize TUİK in yayınladığı rakamlara göre 5 Milyar TL katkı sağlamıştır. Adana ilinde artan nüfus, büyüyen pazar ve gelişen teknoloji, tarıma dayalı sanayinin giderek büyümesini sağlamıştır. 
ADANA’DA TARIMA DAYALI 2 ANA KONU VAR
Bunlar, tarıma dayalı tekstil sanayi ve bitkisel yağ sanayidir. Ayrıca son yıllarda Tarım Bakanlığımızın Kırsal kalkınma Yatırımlarına vermiş olduğu büyük destekler sayesinde  ilimizde meyve ve sebze işleme, paketleme ve tarım makineleri imalatı da son derece gelişmiştir. Adana’da yetiştirilen bir çok tarım ürünü burada işlenerek sanayi ürünü haline getirilip, katma değeri yükseltilmekte ve bölge ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Bakanlığımız Kırsal kalkınma Ekonomik Yatırımları Desteklemesi kapsamında ilimizde toplam yatırım tutarı 69.914.292 TL olan 93 adet yatırıma 31.403.613 TL hibe sağlanmıştır. Son yıllarda tarımsal alanda yapılan büyük reformlar ile bütün Türkiye’de olduğu gibi Adana Tarımına ve Adana Çiftçisine de hak ettiği değer ve destek sağlanmıştır. Yapılan bu reformlar ile Kırsal alanda yaşayan insanımızın, tarımda istihdam edilen vatandaşımızın, Adana’daki 80 binden fazla tarım işletmesinin daha iyi şartlarda üretim yapması ve kazançlarını arttırıcı faaliyetlere yönelmeleri sağlanmıştır. 2015 yılında ilimize yapılan tarımsal üretim destekleme tutarı 283 Milyon TL’dir.
GIDA GÜVENLİĞİ KONUSUNDA HASSASIZ
Gıda güvenliği konusunda hassasiyet gösterdiklerini belirten Büyük;
“Gıda güvenliği konusu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın, üzerinde hassasiyetle çalıştığı ve oldukça önemli mesafe kat ettiği bir konudur. Adana İlimiz hem güvenilir gıda üretimi, hem de gıda zincirinin tüm halkalarını izleme ve denetleme konusunda önemli bir konuma gelmiş bulunmaktadır. Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi ile sağlıklı bir şekilde hizmet vermektedir. 2015 yılında ilimiz genelinde 26.389 gıda denetimi gerçekleştirilmiştir. Gıda denetimlerimiz bu Sisteme anında kaydedilmekte ve uygulanan yaptırımlar da izlenebilmektedir. Yine bu gayeye hizmet eden ALO 174 Gıda Hattı halkımız tarafından benimsenmiştir ve hattı kullanan vatandaşlarımızın sayısı günden güne artmaktadır. Sofralarımızda tükettiğimiz her gıdada çiftçilerimizin emeği ve alın teri var. Bakanlığımız desteği ile Hayvancılıktan bitkisel üretime, gıdadan kırsal kalkınmaya, örgütlenmeden işletmeciliğe kadar çağın teknolojileri kullanılarak sürdürülebilir ve  ekonomik refah kaynağı bir tarım sektörü oluşumuna katkı sunan  başta çiftçilerimiz olmak üzere ilimiz tarım sektörü paydaşlarına şükranlarımı sunarım.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: