TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

TURP ÜRETİCİSİNİN ZARARI BÜYÜK

TURP ÜRETİCİSİNİN ZARARI BÜYÜK
Türkiye’nin turp deposu olan Osmaniye’nin Kadirli İlçesi’nde çiftçi, Rusya ile yaşanan kriz ve olumsuz hava şartları nedeniyle zor bir hasat dönemi geçirdi.
Kadirli Turp Üreticileri Birliği Başkanı Soner Topalhan, “Bu sıkıntılardan dolayı çiftçisinden, ihracatçısına kadar turp sektörünün zararı milyonlarca lirayı buldu” dedi. Türkiye’de turpun yüzde 63’nün üretildiği Kadirli’de hasat, mayıs ayına kadar devam ediyor. Yaklaşık 5 bin kişiye ekmek kapısı olan turpu önce Rusya ile Türkiye arasında devam eden uçak krizi, ardından da hava sıcaklığının yetişme döneminde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi vurdu.
‘HALLERE SEVKİYAT YAPAMIYORUZ’
Sınırımızı ihlal ettiği için uçağı düşürülen Rusya’nın Türk ürünlerine getirdiği kısıtlamanın turp sektörünü de vurduğunu belirten Soner Topalhan, “Kriz nedeniyle turpa talep yok. Rusya’ya çok fazla turp ihraç edilmiyor, ancak sebze ve meyve halleri Türkiye ile Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle geri dönen ürünlerle dolu. Bu nedenle bizler de sevkiyat yapamıyoruz” dedi.
SOFRALARDAN EKSİLMESİN DİYE UĞRAŞIYORUZ
Üst üste gelen bu sıkıntılar nedeniyle turp sektörünün zor günler geçirdiğini kaydeden Topalhan şöyle devam etti:
“Turp yetiştirilmesinden sökülmesine, paketlenmesinden satışına ve ihracatına kadar büyük bir sektör. Hem hava şartları, hem de Rusya ile yaşanan uçak krizi bu sektörü çok olumsuz etkiledi. Bu sıkıntılardan dolayı, çiftçisinden ihracatçısına kadar turp sektörünün zararı milyonlarca lirayı buldu. Ancak bu kadar olumsuzluğa rağmen Türk Milletinin sofrasından turpu eksik etmemeye gayret ediyoruz. Zarar etsek bile şifa kaynağı turpu sofralardan eksilmemesini sağlamaya çalışıyoruz.”

Kadirli Turpu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir