TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

TÜRKİYE’NİN YERFISTIĞINI ADANA ÜRETİYOR

Adana’da İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Karataş İlçesi Tabaklarda “Yer Fıstığı Hasat Şenliği” düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut Akdamar, düzenlenen yer fıstığı hasat şenliğindeki konuşmasında, tarımın sadece ülke için değil dünya için vazgeçilmez bir sektör olduğunu söyledi.

Üretimin planlanması amacıyla 941 ilçede başlatılan havza bazlı destekleme modelini hayata geçirmek üzere ilk toplantılarını Adana ve Osmaniye’de yaptıklarını, üreticiler ve tarım kesimleriyle bir araya geldiklerini anlatan Akdamar, modeli oluştururken su ve ekim nöbeti üzerinde çok hassas çalıştıklarını kaydetti.

Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca 2015 yılında üreticilerimize yapılan destekleme tutarı 283 milyon TL’dir. 2002 ve 2015 yılları arasında ise bu rakam 2 milyar 400 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Devletimiz, Hükümetimiz, Tarım Bakanlığımız ve Valiliğimiz, üreticilerimizin daima yanlarında olacaktır” dedi.yerfistigi

88 BİN TON ÜRETİMİMİZ VAR

Yerfıstığının Adana ve bölgesinde üretim oranı yüksekliğinin sevindirici boyuta olduğunu vurgulayan Vali Demirtaş, “2015 TUİK verilerine göre 377 bin dekarlık alanda 147 bin ton yerfıstığı üretimi gerçekleşen ülkemizde; Adana Türkiye yerfıstığı üretiminin yaklaşık olarak yüzde 60’ını karşılamaktadır. Yine 2015 yılı TUİK verilerine göre Adana yerfıstığı üretim alanları 215 bin dekar olup, üretim miktarımız ise 88 bin ton dur. 2016 yılı ekiliş alanlarımız tahmini olarak toplam 240 bin dekar olup üretim miktarı ise toplam 98 bin tondur. İlimizde rekor seviyede üretilen yer fıstığının yerel ve ulusal bazda tanıtımının yapılarak, üretim değerinin arttırılması büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

Vali Demirtaş, Çukurova Kalkınma Ajansı’nda da yer fıstığını dikkate alarak destekleyeceklerini, üretim ve kalitenin artırılması için ciddi katkılarının olacağını söyledi.

Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ramazan Akyürek ve protokol üyeleri en kaliteli fıstık üretimi yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Hasat Şenliğine Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut Akdamar, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda üretici katıldı.yerfistik_vali

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir