TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

TÜRKİYE’NİN İLK 1000 İHRACATÇISI ARASINDA ADANA’DAN 19 FİRMA

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2018 yılını rekorlara tamamlayan ihracatta şampiyonlar ligi sıralaması açıklandı. Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’dan Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Listesinde 19 firmanın yer aldığını belirterek, “TİM ilk 1000 Listesine giren tüm firmaları kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Önümüzdeki dönemde Adana’dan daha çok firmanın listede yer almasını temenni ediyorum” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) araştırma sonuçlarına göre sektörel değerlendirmede ilk sırada 154 şirketle hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, ikinci sırada 106 şirketle kimyevi maddeler ve mamulleri, üçüncü sırada ise 102 şirketle otomotiv sektörü yer aldı.

“ADANA’NIN İHRACATI TARİHİ REKOR KIRDI”

Adana’dan 19 firmanın yer almasının ümit verici olduğunu belirten Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, “Adana’da 2018 yılında ihracatımız ülke ortalamasının üzerinde performans sergileyerek yüzde 11,41 arttı.  Adana tarihinde ilk defa ihracatta 2 milyar dolar hedefini aşarak 2 Milyar 13 Milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu ilimiz için tarihi bir rekordur. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. 2019 yılındaki ihracat hedefimiz 2,5 milyar dolardır.  Sanayiciler olarak, yatırım, üretim, ihracat ve istihdam artışı önceliklerimizdir. Üretim, yeni yatırım ve ihracat yapma, istihdam yaratma isteklerimizi güçlü biçimde koruyor, ilimiz ve ülkemiz ekonomisinin güçlenmesine canla başla katkı sağlamaya devam ediyoruz” dedi.

Zorlu süreci temkinli ve cesur hareket ederek iyi yönetme başarısı gösteren firmaları tebrik eden Kıvanç, “Adanamızı ihracatın şampiyonları arasına taşıyan firmalarımızı kutluyor ve bize bu gururu yaşattıkları için tüm firma yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Gelecekte çok daha fazla Adana sanayi firmasının, Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Listesinde yer bulmasını ümit ediyorum” diye konuştu.

Adana’da geçen yıl ilk 1000 firma arasında 24 olan firma sayısı bu yıl 5 azalma ile 19 olarak gerçekleşti.

 

TÜRKİYE’NİN İLK 1000 İHRACATÇI LİSTESİ ADANA FİRMALARI

adana19firma_2019

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: