TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

 “TOHUM TOPRAKLA BULUŞMADAN DESTEKLER AÇIKLANMALI”

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Tohumun toprakla buluşacağı aya girdik. Üretici tohumunu toprağa ekmeden tarımda planlama yapılarak devlet hangi ürüne ne kadar destek vereceğini açıklamalıdır” dedi.

İş dünyasının hedefinin büyüyen Türkiye yolunda ilerlemeye devam etmek olduğunu ifade eden Ticaret Borsası Meclis Başkanı Osman Bağış, olağan meclis toplantısında, Türkiye’nin stratejik ürünü olan buğday’da 2019 yılında sıkıntı yaşamamak için desteğin 25 kuruşa çıkarılması gerektiğini söyleyerek ihracatı her geçen yıl artan tekstilin hammaddesi pamuğu çırçırlayan fabrikaların sigorta yapılamaması konusunda da ilgili bakanlığın devreye girerek sorunu çözmesini istedi.

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Şahin Bilgiç, tarımda planlamanın önemine değindi. Bilgiç, şöyle konuştu:

“Bazı ürünlerde ciddi açığımız var. Bu açığın daha çok artmaması için mutlaka tarımda planlama yapılmalıdır. Özellikle dışa bağımlı olduğumuz yağlı tohumlarda, pamukta, soya’da üretim eksiğimiz var. Yarın aynı şekilde buğday’da, mısır’da da dışa bağımlılığımız artarsa ülkenin topraklarına yazık olur. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Planlama yapılarak tohum toprakla buluşmadan önce tarımsal desteklerin açıklanması gerekir. Tarım Bakanımızdan ricamız budur. Tarımda 2019 sezonunu iyi bir yıl olarak geçirmek istiyoruz. Bakanlarımızdan tarım ürünlerinde ekonomimize katkı sağlayacak, dışa bağımlılığımızı azaltarak denge sağlayacak kararlar almalarını arzu ediyoruz.

Üretici ve ürününü lisanslı depoya koyacak tacirlerin lehine destekler arttıyor. Destekler Resmi Gazetede yayınlanarak hayata geçti. Bu destekler nelerdir; zaten ürününü lisanslı depolara koyan üreticilerimiz kira ödemiyor, stopajdan yararlanıyordu. Şimdi ise ton başına  25 TL nakliye desteği, kamyon başına 25 TL’de analiz desteği var. Böyle olunca hem Ticaret Borsalarının Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvar Hizmetleri hemde özel sektörde bu hizmeti veren yerler emeğinin karşılığını alacak. Üreticilerimizden ürününü saklama koşulları en uygun olan lisanslı depolara getirirken zahmet çekmeden gönül rahatlığıyla getirebilecektir.”

Enflasyonla Topyekün Mücadele konusuna da değinen Bilgiç, “Ülke ekonomisinin canlanması için hayata geçirilen Enflasyonla Topyekün Mücadele çağrımıza cevap veren ve en az %10 indirim yaparak katkı sağlayan üyelerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde de bu çağrımıza destek verecek üyelerimizin sayılarının artarak çoğalacağına inancım tamdır.” diye konuştu.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir