TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

SEVGİ KORTEJİ HASRETİ SON BULDU

Hüseyin Sözlü, “ Temel ilkemiz ‘Türk sanatına hizmet, Türk sanatçısına hürmet’ “

Gülsen Tuncer, “Bugünden sonra Adana sinemanın başkentidir.”

24.Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında, uzun bir aranın ardından Sevgi Korteji gerçekleştirildi. Sanatçılar üzeri açık klasik araçlarla kent turu attı, vatandaşla buluştu. Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’nda ise Türk Sineması’na Ömür Verenler Farkındalık Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi, Sanat Ateşi yakıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan 24. Uluslararası Adana Film Festivali, film gösterileri, prömiyerler, Sinema ve Kültür Sanat Kasabası etkinlikleri ve konserlerle devam ediyor. Çeşitli nedenlerle bir kaç yıldır ara verilen Sevgi Korteji, bu yıl yoğun katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi. Adana Film Festivali kapsamında onur ödülü alan sanatçıların da aralarında bulunduğu çok sayıda sinemacı, oyuncu, yönetmen ve yapımcının katıldığı Sevgi Korteji, Sheraton Oteli’nden hareket etti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, MHP Adana Milletvekilleri Seyfettin Yılmaz ve Muharrem Varlı’nın da  katıldığı kortejde, üzeri açık klasik araçlarla şehir turu atan sanatçılara Adanalılar yoğun ilgi gösterdi. Sheraton’dan Adana Büyükşehir Belediyesi önüne gelen kortej, burada sanatçıların halkla buluşmasının ardından, Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’na hareket etti.

ANIT AÇILIŞI YAPILDI VE SANAT ATEŞİ YAKILDI

adana_film_festival_kortej2017 (5)Kasabada; Türk Sineması’na Ömür Verenler Farkındalık Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi ve Sanat Ateşi yakıldı. 680 kadın ve 1180 erkek sanatçının adının yazılı olduğu anıtın açılış töreninde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Adana Film Festivali münasebetiyle sanatın başkenti olma yolundaki şehrimizi şereflendirdiniz. Gelen sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak sinemaya ve sanatın her dalına gücümüzün yettiğince destek vermek, Türk sanatını yüceltmek için çaba sarf ediyoruz. Türk sanatına hizmet, Türk sanatçısına hürmet temel ilkemiz. Türk sanatını ifa eden, onu yücelten değerli sanatçılarımızı görmeden, kaba şekilde sanat kavramını ifade edemeyiz. Sanatımızı yüceltenler, bulundukları dönem için ona yeni yorumlar getirenler, yeni katkılar koyanlar için Adana Film Festivali’nin sanata bakış açısının hafızalara nakşedilmesini sizlerden istiyorum. Buradaki anıtta sanatımıza hizmet eden, ömür veren sanatçılarımızın isimlerini bulundurarak, hatırlanmalarını istedik” dedi.

BU ANITLA BİRLİKTE ADANA SİNEMANIN BAŞKENTİ OLDU

Tiyatrocu Gülsen Tuncer de Başkan Sözlü ve ekibinin sanata dair yaptığı işlerin çok önemli olduğunu söyledi. Tuncer, “Ben Adanalıyım ve bugün bu anıtla birlikte Adana sinemanın başkenti oldu. Atamızın da dediği gibi; bir ülke yalnızca bilimin ve sanatın omuzlarında yükselir. Sayın Başkan, arkadaşları ve hemşehrilerine binlerce teşekkür. Bizim gerçek bir aile olduğumuzu gösterdi. Adana’nın özünde olan yurtseverlik zimmetini de mühürledi” diye konuştu.

DCIM100MEDIADJI_0200.JPG
DCIM100MEDIADJI_0200.JPG

adana_film_festival_kortej2017 (1)

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: