TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

PROF. DR. BAYTORUN: SERACILIK ÇOK KARLI

PROF. DR. BAYTORUN: SERACILIK ÇOK KARLI
Adana’da Prof. Dr. A. Nafi Baytorun, sera ortamında 1 dekar alandan 35 tona kadar verim almanın mümkün olduğunu söyledi.
Çukurova’da seracılığın tanıtımı ve karlılığına dikkat çekmek amacıyla Adana Ziraat Mühendisleri Odası’nda, ‘Seraların projelenmesinde ve işletme giderlerinin belirlenmesinde temel parametreler’ konulu konferans düzenlendi.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. A. Nafi Baytorun, TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerden elde edilen sonuçlarla sunum yaptı. Sera projesi hazırlanması hakkında bilgi veren Baytorun, nüfus artışının dikkate alınarak tarımsal üretimin daha verimli ve nitelikli duruma getirilmesinin zorunlu hale geldiğini kaydetti. Baytorun, “Ülkemizde tarım alanlarının son sınırına ulaşmış olması ve nüfusun hızla artması nedeniyle, verimi artırıcı özel önlemlerin alınmasını gerekli kılmıştır. Bu özel önlemler arasında meyve ve sebzelerin kontrollü ortamlarda (Sera) düşük üretim maliyetleri ile yetiştirilmesi de yer almaktadır” dedi.
SERACILIĞIN GETİRİSİ YÜKSEK
Seracılığın getirisi yüksek olması nedeniyle tercih edilebilir bir üretim şekli olduğunu ifade eden Baytorun şöyle konuştu:
“Tarım Bakanlığı tarafından 2012 yılından itibaren hayata geçirilen, ‘Alternatif Üretim Yöntemlerinin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında, organize halde modern sera tesislerini yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Bu proje ile alternatif enerji kaynaklarının serada kullanımına olanak sağlanması, seracılıkta fizibilite çalışmalarının yapılması, modern seralardan elde edilecek kaliteli yüksek verimin ihraç edilmesi hedeflenmektedir. Çukurova büyük bir tarımsal potansiyele sahiptir. Ancak yüksek getirisi olan seracılık yoğun tarım uğraşı nedeniyle tercih edilmemektedir. Oysa bir dekar alandan 30-35 ton domates verimi almak mümkün olabilmektedir. Salkım domatesin ortalama fiyatı 2 TL olarak kabul edildiğinde, açık alanda yapılan tarımsal üretimle seracılığın karşılaştırılması mümkün değildir.”
Seracılık-a

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir