TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

Organik gıda: Üretiyoruz ama tüketmiyoruz

Türkiye’deki 500 milyon dolarlık doğal ve organik ürünler sektöründe ürünlerin yüzde 80-85’i ihraç edilirken; yüzde 15-20’si iç pazarda tüketiliyor. Dünya ürettiğimiz doğal ve organik gıdalarla beslenirken, Türkiye’de bilinçli tüketenlerin oranı ise çok az.

Türkiye’de kişi başına yıllık organik ürün tüketiminin 1 Euro’nun altında kaldığını açıklayan Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO), bu rakamın Almanya ve İsviçre’de 150, İtalya’da ise 120 Euro olduğuna dikkat çekti.

Kanser riskini en aza indiren, hiçbir kimyasal madde kullanılmadan yetiştirilen organik gıdaların ülkemizde yeterince tüketilmemesinin en önemli nedenleri arasında ürünlerin satış fiyatı ve kullanımının yeterince desteklenmemesi geliyor.

Türkiye’deki 500 milyon dolarlık doğal ve organik ürünler sektöründe ürünlerin yüzde 80-85’i ihraç edilirken; yüzde 15-20’si iç pazarda tüketiliyor. Dünya ürettiğimiz doğal ve organik gıdalarla beslenirken Türkiye’de bilinçli tüketenlerin oranı ise çok az.

Bu doğrultuda organik ürün çeşitlerinin ve faydalarının paylaşılacağı fuarlar büyük önem taşıyor. Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl 8.si düzenlenen Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nda ve eş zamanlı olarak gerçekleşecek Green Star Awards – Doğal Yaşam Ödülleri yarışmasında yüzlerce ürün yer alacak.

4 ana başlık altında ve 16 dalda ilk kez düzenlenecek yarışma için başvurular 6 Haziran’da online ve ücretsiz olarak başladı. Son başvuru tarihi 1 Ekim olan yarışmanın ödül töreni ise 4 Kasım 2016 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Doğal ve organik ürünler sektörü sahneye çıkacak

Bitkisel ürünlerden gıda takviyelerine, tekstil ve temizlik ürünlerinden saç bakım ürünlerine kadar birçok ürün, kurum ve kuruluş, il ve ilçe Türkiye’de adını daha fazla duyurabilmek adına ödül için yarışacak. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı, Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı, ilgili dernek yöneticileri ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirmeye alınacak başvurular belirlenen kriterler çerçevesinde puanlanacak ve ödül kazananlar bu puanlama sonucu belirlenecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: