TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

KURBANLIKLAR KÜPELİ VE PASAPORTLU OLMALI

Veteriner Hekimler Odası Adana Şube Başkanı Nihat Köse, vatandaşların kurban alırken mutlaka belediyelerin belirlediği satış yerlerinden kulağı küpeli ve büyükbaşlarda pasaportu olan hayvanları almalarını önerdi.

Veteriner Hekimler Odası Şube Başkanı Nihat köse kurban bayramı yaklaşırken, vatandaşların kurban alırken ve keserken dikkat edilmesi konular hakkında uyarılarda bulundu. “Hayvanın kulağında küpe olması demek o hayvanın Veteriner Hekim muayenesinden geçtiğini ve sağlıklı olduğunu gösterir.” Diyen Köse yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

KURBANLIK SIKINTISI YOK

nihat_kose (2)“2016 yılı kurban bayramı yaklaşırken ülkemizin huzur içinde bir bayram geçirmesini dilerim. Elimizde 2016 yılında kurban almaya uygun 178 bin 772 küçükbaş hayvan ve 14 bin 196 büyükbaş hayvan mevcuttur.2015 yılında Adana’da 122 bin 675 küçükbaş ve 8488 büyükbaş hayvanın olduğu düşünüldüğünde yeterli sayıda hayvanımızın mevcut olduğu anlaşılacaktır.

Ülkemizde de durum farklı değildir. Tarım Bakanlığı’ndan edindiğimiz bilgilere göre, 2014-2015 yıllarında ortalama 870-880 bin büyükbaşve 2 milyon 700 bin baş civarında küçükbaş hayvan kurban edilmiştir. Bu yıl ülkemizde 3 milyon 700 bin baş küçükbaş ve 1 milyon 200 bin büyükbaş hayvanı mevcuttur.

VETERİNERİNİZE DANIŞIN

Vatandaşlarımızın kurban alırken mutlaka Belediyelerin belirlediği kurban satış yerlerinde kulağı küpeli ve büyükbaşlarda pasaportu olan hayvanları almalarını öneririz. Hayvanın kulağında küpe olması demek o hayvanın Veteriner Hekim muayenesinden geçtiğini ve sağlıklı olduğunu gösterir.

Satın alacağımız kurbanlıkların tüylerinin parlak, çevreyle ilgili, bakışlarının canlı olması, herhangi bir uzvunun eksik olmaması gerekmektedir. En doğru seçim Veteriner Hekiminize danışılarak yapılacak seçimdir.”

Veteriner Hekimler Odası Adana Şube Başkanı Nihat köse, bu yıl kurban bayramında canlı hayvan fiyatlarının 14-16 TL/kg olacağını düşündüklerini de sözlerine ekledi.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir