TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

Kılıçdaroğlu: “Üreticiler, ‘kapıdaki traktör, ahırdaki inek bize ait değil bankaya ait’ diyorlar.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, et ve sütte yaşanan sorunları üreticilerden dinlemek için geldiği Balıkesir’de katıldığı Tarım Çalıştayı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Basına kapalı çalıştaya çiftçi ve üreticilerin yanı sıra ziraat odası ve ticaret borsası başkanları, tarım, süt ve hayvan kooperatiflerinin yöneticileri, muhtarlar, partililer katıldı. Toplantıda CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ile CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Tarım Politikalarından Sorumlu Başdanışmanı CHP Edirne Milletvekili Oktay Gaytancıoğlu da hazır bulundu.

“CHP’nin gündeminde tarım ve tarımın sorunları var” diyen Kılıçdaroğlu, Tarım Çalıştayı sonrasında yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Gündemimizde tarım ve tarımın sorunları var. Balıkesir tarım açısından Türkiye’nin en önemli kentlerinden birisi. Hatta Balıkesirliler Balıkesir’i tarımın başkenti olarak tanımlarlar ve bununla da gurur duyarlar. Gerçekten de Balıkesirli kardeşlerimizin yüzde 30’u kırsal kesimde yaşıyor, üretiyor, çalışıyor, alın teri döküyor. Beyaz et üretiminin yüzde 20’sini, yumurta üretiminin yüzde 10’unu, yem üretiminin yüzde 14’ünü Balıkesir gerçekleştiriyor. Süt üretiminde Türkiye ikincisi, kırmızı et üretiminde de Türkiye üçüncüsü.

O nedenle Balıkesir Türkiye’nin tarım başkenti tanımını hak eden kentlerimizden birisi. Üreticilerle bir araya geldik ve onların sorunlarını dinledik. Onlar üretiyorlar ama ürettiklerini hak ettikleri fiyattan satamıyorlar, dertliler. Üreticilerin borç batağı içinde olduğunu hemen hemen her üretici söyledi. “Borç batağı içindeyiz” diyorlar, “Kapıdaki traktör, ahırdaki inek bize ait değil bankaya ait. Biz çalışıyoruz, başkaları kazanıyor, dolayısıyla zarar ediyoruz” diyorlar, “Dünyanın en pahalı mazotunu alıyoruz, ilaç pahalı, gübre pahalı, elektrik pahalı, her şey çok pahalı ama sattığımız ürünün karşılığını alamıyoruz” dediler.”

“Fındık üreticisinin gündemi ayrı, Sayın Erdoğan’ın gündemi ayrı.”

“Dolayısıyla üreticileri dinlemek gerekiyor. Nasıl çözülecek üreticinin sorunu onu da kendileriyle konuştuk. Sadece onu değil Samsun’dan gelen bir arkadaşımız vardı o da yine kendi bölgesine ait sorunları dile getirdi. Fındık üreticisinin sorunları var, bütün Türkiye konuşuyor ama sadece konuşmayan hükümetin kendisi. Bu kadar dert varken bu dertlerin üstü örtülmek isteniyor. Vatandaşın gündemi ayrı, Sayın Erdoğan’ın gündemi ayrı. Fındık üreticisinin gündemi ayrı, Sayın Erdoğan’ın gündemi ayrı. Efendim beyaz et üreticisinin, buğday üreticisinin, hububat üreticisinin gündemi ayrı Sayın Erdoğan’ın gündemi ayrı. Onlar “Geçinemiyoruz” diyorlar, “Borç batağındayız” diyorlar, “Aman sorunumuzu çözün” diyorlar, Sayın Erdoğan’ın tek gündemi var o da benim. Tabi bu beni mutlu ediyor. Onun gündeminde sadece ve sadece benim olmam beni mutlu ediyor, benimle ilgileniyor, benimle uğraşıyor, benimle konuşmak istiyor, bana çatıyor. Amaç acaba toplumun yoğun gündeminden toplumu nasıl koparırım. Beni üzen nokta asıl burası. Türkiye’nin gerçek sorunlarını konuşamıyoruz ve tartışamıyoruz.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir