TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

VETERİNERLERİN GÖRÜŞÜ: İTHAL ET ÜLKEMİZİN SORUNUNU ÇÖZMEZ

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, ithal büyükbaş hayvanlarda şarbon çıkması üzerine her türlü önlemin alındığını ifade etti, ithal et ile ülşkemizin sorununun da çözülemeyeceğini açıkladı.

Köse konuyla ilgili yazlı açıklamasında şöyle dedi:

“Ankara Gölbaşı İlçesi Ahiboz Mahallesinde bulunan özel sektöre ait bir işletmeye Et ve Süt Kurumu tarafından 3959 adet ithal büyükbaş kesimlik hayvan getirilmiş; getirilen bu hayvanların kesiminde Veteriner Hekimler muayenesi sonucu numune alınarak Etlik Veteriner Kontrol ve Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş ve sonuç Anthrax ( Şarbon ) yönünden pozitif çıkmıştır. Kesilen hayvanlara ait karkas etler Veteriner Hekimlerin gözetiminde imha edilmiş işletmeye karantina uygulanmış sağlam hayvanlara da aşılama çalışmaları yapılmıştır.  Veteriner Hekimler tarafından bulaşmanın önüne geçilmesi için tüm önlemler alınmıştır.

Bu vesileyle gündeme getirmek isterim ki; ithal et ülkemizin sorununu çözemez. İvedilikle kısa, orta ve uzun vadeli hayvancılığı geliştirme planları yapılmalı bu planlar yapılırken de mutlaka Veteriner Fakülteleri ve Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin de görüşleri alınmalı ve hemen çalışmaya başlamalıyız. Görüyoruz ki taşıma su ile değirmen dönmüyor. Belediyelerin de yeniden uyarmak istiyorum. Veteriner Hekim istihdam etmeyerek, ruhsatlı kesimhane ve hayvan pazarı kurmayarak kaçak et kesimlerin önünü açmaktadırlar. Belediyeleri acilen göreve davet ediyorum. Kesimhane kurmak ve orada Veteriner Hekim istihdam etmek ve kaçak kesimin önüne geçmek belediyelerimizin görevidir. Ankara’daki etler kesimhanede Veteriner Hekim kontrolünde yapılmasaydı şarbon teşhisi nasıl konulacaktı. Eğer tüketime sunulsaydı sonucu düşünmek bile istemiyorum.”

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir