TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

HAYVANLARIMIZI AŞILATARAK KUDUZ HASTALIĞINI GÜNDEMİMİZDEN DÜŞÜRMELİYİZ

Adana veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, hayvanlarımızı aşılatarak kuduz hastalığını gündemimizden düşürmemiz gerektiğini söyledi.

2007 yılında insanlarda kuduz hastalığına karşı farkındalığın arttırılması ve hastalıkla mücadele nedeniyle ‘’ Kuduzla Mücadele Küresel Birliği’’ tarafından her yılın 28 Eylül ayı ‘’ Dünya Kuduz Günü’’ olarak ilan edildiğini anımsatan Köse, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Her yıl dünyada 59.000 insan kuduz nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı her on dakikada bir insanın kuduz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmesi anlamına gelmektedir. Kuduz hastalığı %99.9 oranında öldürücü %100 oranında önlenebilir bir hastalıktır. Bu ölümlerin %99 u Afrika ve Asya’da görülmektedir. Görülen kuduz vakalarının %60 ı da 15 yaşından küçük çocuklardan oluşmaktadır. Dünya da kuduz hastalığını 2030 yılında tamamen ortadan kaldırmak amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde çok nadir görülmesine rağmen çalışmalar devam etmektedir.

Kuduzda yapılacak en önemli şey hayvanlarımızı kuduza karşı aşılatmaktır. Isırılmamış durumunda ısırık yerini bol ılık suyla yıkayıp en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. İnsanlarda yapılacak aşılama programını beşeri hekimler yaparken aynı zamanda ısıran hayvanında müşahede ye alınması gerekmektedir. O nedenle en yakın Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne ya bizzat kendiniz ya da sağlık kuruluşu bilgi vermelidir ki İlçe Veteriner Hekimleri o hayvanı müşahede altına alsınlar. Çünkü salyasında virüs olan ( yani o anda kuduz olan ) hayvan en geç 10 ( gün ) içinde ölmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere hayvanın 10 günlük müşahede süresi önemlidir. 10. gün sonunda hayvan yaşıyorsa ısırılan insanın aşıya devam etmesi gerekmemektedir.

Ayrıca sokaklarımızda bu kadar sahipsiz hayvan yaşarken halkımızı kuduz konusunda bilgilendirerek eğiterek ve hayvanlarımızı aşılatarak kuduz hastalığını gündemimizden düşürmeliyiz. Yılda bir kez bile bir yerleşim yerinde, kuduz pozitif bir hayvanın olması o bölgede yaşayan insanları hayvanlardan korkar hale getiriyor. Sonunda da hayvanların yaşam haklarını tehdit eder duruma geliyor.

Sonuç olarak   Biz Veteriner Hekimler Tek Sağlık yaklaşımı ile tüm sağlık hizmetlerinde olduğu gibi kuduz hastalığından korunmasız hayvan severlerin ve halkımızın yanındayız.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir