TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

“HAYATIMIZIN HEP İÇİNDEDİR PORTAKAL ÇİÇEĞİ KOKUSU”

 

Bu yıl 7’ncisi 3-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Nisan’da Adana’da – Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın en coşkulu günü 6 Nisan 2019 Cumartesi günü olacak. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su ve Nisan’da Adana’da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt, “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı“nı  yazdı. Ali Haydar Bozkurt’un yazısı şöyle:

Adanalılar çok iyi bilirler “Hayatımızın hep içindedir portakal çiçeği kokusu.” Portakal ağaçlarının çiçek açmaya başladığı o 3 haftalık dönemde her yerde yakalar sizi… Gece uyurken pencerenizden süzülür, yemeğe gittiğinizde karşınıza çıkar, yolda yürürken büyülü kokusuyla adeta başınızı döndürür…

Kortej

Ve aylardır beklediğimiz o günler yine gelmek üzere. Eskiden portakal çiçeklerinin açmasını, baharın gelmesini beklerdik… Şimdi buna karnaval heyecanı da katıldı. Adanalılar başta olmak üzere, ülkemizden ve yurt dışından gelecek konuklarımızla hayatın stresinden biraz olsa da uzaklaşmak için 3-7 Nisan tarihleri arasında 7’nci kez sizlerle Portakal Çiçeği Karnavalında birlikte olacağız.

Bana sürekli sorulan bir soru var, nasıl oluyor da kavgasız gürültüsüz, dostça, kardeşçe, el ele ve kol kola, kimsenin ötekileştirilmediği bir karnaval düzenliyorsunuz. Ben de bu soruyu  “Biz birlikte eğlenmeyi başardığımız kadar medeni olabiliyoruz. Adana halkı bunu ilk günden gösterdi. Hem karnavala sahip çıktı, hem de hoşgörü ve misafirperverliği elden bırakmadı. İşte bizim özümüzde bu var, işin sırrı burada” diye cevaplıyorum.

yuzbinler kortejde

Evet, resmi kaynaklardan öğrendim ki karnavalımızın düzenlendiği 6 yıl boyunca en küçük asayiş olayı olmamış. Bunu okuyan Adanalılar “acaba ?” diye içlerinden geçireceklerdir.Ama durum tamamen böyle. Dilerim 7’nci karnavalımız da en küçük bir olay olmadan tamamlanacak. Hatta dünyaca ünlü derbimiz var Adanaspor-Adana Demirspor. Çok tatlı ve hoş bir rekabettir bu. Ama zaman zaman da sertleşir hani… İşte bu rekabet bile karnaval döneminde askıya alınıyor. Birlikte yürüyorlar, birlikte eğleniyorlar. Geldiğimiz nokta bu işte. Bu yıl da iki güzide kulübümüzün taraftarlarını formalarıyla birlikte yan yana karnavalda görmek istiyoruz.

Hatırlarsınız, geçtiğimiz yıl 100 bini Adana dışından olmak üzere yaklaşık 1 milyondan fazla kişi Adana sokaklarında buluştu. Ve etkinliklere katılarak karnaval coşkusunu birlikte yaşadı. Ancak benim gururlandığım bir başka konu daha var; Adana karnaval süresince hareketli ve cıvıl cıvıl bir şehir haline geliyor.Birlikte eğleniyor, birlikte gülüyor, birlikte baharın tazeliğini hissediyor. Bu gururu yaşatan, karnavala böylesine sahip çıkan Adana halkıdır; onlara çok ama çok teşekkür ediyorum.  Ayrıca yerel ve mülki idarelerimiz ile kentimizde çok önemli bir yer tutan ve ilk günden itibaren bizleri hep destekleyen yerel basınımıza da teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Toyota Turkiye Pazarlama ve Satis A.S. CEO'su Ali Haydar Bozkurt (2)

Adana halkı merttir, Adana halkı misafirperverdir… Bugüne kadar kentlerine gelen misafirlerine hep sahip çıktı. Bu yıl da sahip çıkacaktır, onlara gönüllerini açacak ve güzel duygular ile yolcu edeceklerdir. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi “Karnaval Adanalılarındır”

Bir başka konuya daha değinmek istiyorum. Halkımızın moral değerlerini yükselten karnavalımız, toplumsal birlikteliği sağlama misyonunun yanında ekonomik anlamda kent kalkınmasını da ivmelendiriyor. Bu ivmelenmeye doğrudan tanıtımın katkısı büyük boyutlara ulaştı.Adana’ya son 5 yılda gelen yerli ve yabancı turist sayısında da yüzde 100’e yakın artış meydana gelmiş. Bu sayıya günü birlik gelenler, havayolunu kullanmayanlar ve konaklama yapmayanlar dahil edilmeden ulaşılmış. Bu şekilde gelen Adana dostları da dahil edildiğinde çok büyük boyutlarda bir turizm ortaya canlılığı çıkıyor.

yerel kiyafetler

Her yıl Adana dışından gelecek konuklarımızın yaklaşık 50 milyon TL’lik gibi bir rakamı Adana ekonomisine kazandırdığını söyleyebiliriz. Bu miktara Adanalıların da günlük karnaval harcamalarını eklediğimizde, karnaval döneminin 80-85 milyon liralık potansiyeli barındırdığını görüyoruz. Bu durum kentimiz için ciddi bir kaynaktır ve bu kaynağın her yıl artarak daha yüksek boyutlara ulaşması da en büyük amaçlarımızdan biridir.

Karnaval salt ekonomik açıdan değil kültürel açıdan da önemli bir boşluğu dolduruyor. Geçen 6 yılda 500’den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinlik gerçekleştirildi. Böylelikle; kültür, sanat, spor gibi birçok alanda eşsiz bir yetenek kaynağı olan Adana’da, hem deneyimli sanatçılara, hem de eserlerini ilk kez halkla paylaşma amacını taşıyan genç sanatçılara bu imkan sağlanmış oldu. Bu yıl da çokça sürprizle karşılarına çıkacağız. İnanıyorum ki bu yıl karnaval geçmiş yıllardan çok daha coşkulu geçecek.

kostumluler

Her zaman söylediğimiz gibi; karnaval yalnızca Adana’nın değil, Türkiye’nin önemli bir değeridir. Karnaval boyunca hoşgörüyü elden bırakmamayı unutmamamız gerekiyor. Biliyorsunuz karnaval boyunca kentimizde siyasetsiz gün ilan ediyoruz. Burada siyasi düşünceyi bir kenara bırakarak ortak paydada iyi vakit geçirmeyi hedefliyoruz.

Adana halkından beklediklerimize gelince. Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan Uluslararası  Portakal Çiçeği Karnavalı, Adana halkının karnavalıdır.  Karnaval boyunca, toplumun her renginden farklı kesimleri gerçek bir kardeşlik havasında, hoşgörüyle birlikte olmaya davet ediyoruz. Karnavalımızın en önemli ilkesi ve en büyük dileğimiz  kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklamaktır. Adanalılar bunları sevgi ile yapacak ve dostlarını en iyi şekilde ağırlayacaklardır…

Kortej

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir