TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

ELEKTRİKTE SON 1 YILLIK ZAM YÜZDE 42‘YE ULAŞTI

 

Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olan tarife ile konut faturalarına yüzde 15 zam uygulandığını, son bir yıllık dönemdeki zam oranının  yüzde 42`ye ulaştığını açıkladı. 4 kişilik bir ailenin asgari tüketimine göre elektrik faturasının 1 yıllık dönemde 42 TL zam yapıldığı  ve 142.2 TL’ye yükseldiğı bildirildi.

Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulu adına Başkan Mehmet Mak yaptığı yazılı açıklamasında şöyle dedi:

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifesini Resmi Gazete`de yayımladı. Yeni elektrik tarifesi, konut faturalarına yüzde 15 oranında zam olarak yansıyacak. Bu zam ile birlikte 30 Haziran 2018`de geçerli tarifeden bu yana, bir yıllık zaman diliminde toplamda yüzde 41.9 oranında zam yapıldı. 4 kişilik bir ailenin aylık asgari elektrik faturası bir yıllık dönemde 100.2 TL`den 142.2 TL`ye yükseldi. Son tarifede 18.5 TL artan aile faturası, son bir yılda toplamda 42 TL zam gördü.

Alçak gerilimden enerji alan diğer abone gruplarına Perakende Enerji Bedeli`ne sanayi aboneleri için yüzde 17.6, ticarethaneler için yüzde 18.1, şehit aileleri ve muharip malul gaziler için yüzde 23.9, tarımsal sulama abonelerine ise yüzde 17.8 zam yapıldı. Dağıtım Bedeli ise tüm abone gruplarında yüzde 7.3 oranında artırıldı.”

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE YEDİSİ ELEKTRİK FATURASINA GİDİYOR
Elektrik Mühendisleri Odası`nın hesaplamalarına göre; 4 kişilik bir ailenin asgari geçim standartları için aylık tüketeceği elektrik enerjisi miktarı 230 kilovatsaat (kWh) olarak kabul edilmektedir. 4 kişilik bir ailenin aylık asgari elektrikfaturası yüzde 15`lik zamla birlikte, 142.2 TL`ye yükseldi. Bir önceki tarifeye göre yüzde 15 oranındaki zam, ailelerin faturalarını 18.5TLyükseltecek. Net asgari ücretin 2020 TL olduğu düşünülürse, asgari ücretli yurttaşlar aylık maaşının yüzde 7`sini elektrik faturalarına ayırmak zorunda kalacak.

1 YILDA YÜZDE 42 ZAM

Yerel seçim kampanyasına elektrikte ve doğalgazda indirim müjdesiyle başlayan siyasi iktidar, yenilenen İstanbul seçimlerin tamamlanmasıyla, ekonomik krizin acı reçetesi için ilk adımı elektrik zammıyla atmıştır. Aradan geçen bir yıllık dönemde seçim öncesi 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olan tarifede yüzde 10`luk indirim yapılmasına rağmen oluşan bu tablo, genel ekonomik gidişat için ürkütücüdür. Elektrik enerjisi tüm sektörler için temel girdi niteliğinde olduğu için önümüzdeki aylarda tüm mal ve hizmetlerin bir kez daha zamlanması kaçınılmazdır. Son zammın, “piyasa dengesi, maliyet artışı” gerekçeleriyle izah edilmesi mümkün değildir. Ocak ayında indirim yapan EPDK, yerel seçimlerden 1 gün sonra yürürlüğe giren 1 Nisan 2019 tarifesindede zam yapmamıştır. Üç ay önce zamma ihtiyaç duyulmadığı, 6 ay önce ise indirim yapıldığı koşulların olduğu “piyasa yapısının” 3 ay içinde bu büyüklükte zamma ihtiyaç duyması izaha muhtaçtır. Elektrik tarifelerine, seçim sürecinin bitmesinin hemen ardından iki haneli zam yapılmasının gerekçesi ekonomik değil ancak siyasi olabilir. EPDK, söz konusu zamma yol açan maliyet kalemlerini ve bu maliyetlerdeki artışları düzenli olarak kamuoyuna açıklamalıdır.
Enerjiye erişim günümüzde temel bir insan hakkı olarak kabul edilmektedir. Enerji fiyatlarının herkesin ulaşabileceğidüzeyde olması gerektiği ilkesi gözardı edilerek yapılan bu yüksek zamlar, yeni bir yoksullaşma dalgası başlatacak büyüklüğe ulaşmıştır. Tüm yurttaşlara, insanca yaşayabilmeleri için gerekli olan enerji ihtiyacını ekonomik koşullarda karşılama imkanı sunulmalıdır. Kar esasıyla şekillen piyasa yapısı ve enerji politikaları acilen terk edilerek enerji yönetimi; kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirecek, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak bir yapıya bırakılmalıdır.”

 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir