TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

Dronlar Tarım Alanlarının Kullanımı ve Bitki Sağlığı İçin En Doğru Verileri Sunuyor

 

Dron teknolojisinin tarıma pozitif etkileri ve bu teknolojinin kullanıldığı alanlar sürekli artıyor. Bir dron teknolojisinin çiftçilerin dikkatini çekmesi için, doğru zamanda doğru karar alarak çiftçilere tutarlı veri sağlayabilmesi ve kullanıcısının iş akışı doğrultusunda iş verimini artırması bekleniyor.

Buradan hareketle dron teknolojisi yeniden tasarlandı ve çiftçilerin direkt müdahalesini mümkün olduğunca azaltan anahtar teslim bir dron sistemi üretildi.

 

Fransa’nın önde gelen sigorta şirketi GROUPAMA, DJI P4 Multispectral’ı iş akışına entegre ederek tarlalardaki hasarlarları görüntülemek için dron kullanmaya başladı. Çiftçilerin talepleri üzerine çok spektrumlu veriler sağladı. Başlangıçta GROUPAMA Rhône-Alpes Auvergne’de başlayan proje, şimdi tüm GROUPAMA grubunda uygulanmaya hazırlanıyor. Dronları günlük iş akışına entegre etmeyi başaran Fransız sigorta devi GROUPAMA; Fransız kırsalında yetişen tahılın çoğunu sigortalıyor. Şirketin sadece bu iş için 34 bin çalışanı bulunuyor.

 

GROUPAMA Bitki Biyokütle Projesi

 

GROUPAMA Araştırma Mühendisi Timothee Craig konu hakkında düşüncelerini “Bir tarım alanını tüm detaylarıyla incelemek  günler sürüyordu ve düzgün ölçümler yapılabilmesi için farklı malzemeler gerekiyordu. Yağmur, dolu gibi mevsimsel koşullarda mahsullerin hasar miktarını doğru bir şekilde değerlendirmek ve tahmin etmek için yapılması gereken farklı ölçüm türleri vardı.” sözleriyle aktardı.

 

Dron teknolojisi yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geldiğinde şirket hızlı bir aksiyon alarak DJI Matrice 200 ve Phantom 4 Pro (P4 Pro) ürünlerinden satın aldı.

 

GROUPAMA Araştırma Mühendisi Timothee Craig sözlerine “DJI Matrice 200 [M200] kırsal bölgede taşınmak için  büyük olduğundan, sürekli farklı kameralarla kalibrasyonu sabit tutmaya çalışıyorduk. Sürecin çok daha uzun sürmesine neden olan başka faktörler de vardı” cümleleriyle devam etti.

 

Timothée Craig ve GROUPAMA ekibi  P4 Pro’le edindiği görüntüleri bitki biyokütle haritalarına dönüştürmek için çalışmalara başladı.

 

GROUPAMA Araştırma Mühendisi Jingmin Guan bu konuda “Alan uzmanlarımız; P4 Pro’le sahada, internet bağlantısı olmadan, bir iPad Pro kullanarak yarım saat içinde tam çözünürlüklü görüntüler edinebiliyor.DJI 2019 sonbaharında P4 Multispectral’ı (P4M) piyasaya sürdüğünü açıkladı. Biz de bu ürünün  bütün beklentilerimizi karşılayabileceğinden emindik. Bundan dolayı hiç vakit kaybetmeden satın aldık.” dedi.

 

P4 Multispectral Çiftçiler İçin En İyi Çözüm Olduğunu Kanıtladı

 

Timothée Craig DJI P4 Multispectral’la ilgili “Aradığımız her şey tek bir dronda var. Görüntü elde etmek için drona herhangi bir ekstra ekipman monte etmek zorunda değiliz. Bu özellik iş sürecimizi verimlileştiriyor. ” dedi.  

 

DJI P4M modelinde 1 RGB kamera ve Mavi, Yeşil, Kırmızı, Kırmızı Kenar ve Yakın Kızılötesi bantları kapsayan 5 kameralı çok spektrumlu bir kamera dizisi bulunuyor. Kameralar GROUPAMA’nın beklentilerinin üzerinde ve ötesinde performans göstererek, birçok Fransız çiftçinin haritalama için kullanmaya alışkın olduğu uydu görüntülerinden daha iyi çözünürlükle ve daha doğru sonuçlar verdi.

 

Timothée Craig P4M’nin görüntü kalitesiyle ilgili deneyimlerini “Hatırladığım kadarıyla uydu görüntülerinde kabaca piksel başına 20 metre çözünürlükte görüntüler elde ediyorduk. P4M ile piksel başına 10 santimetrenin altında çözünürlükler sunabiliyoruz” şeklinde ifade etti.

 

DJI,  Fransa’daki çiftçilerin yaklaşık yarısını sigortalayan ve hizmet veren bir grup şirket  için en iyi dron teknolojisi çözümünü sunuyor.

 

P4 Multispectral hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki link üzerinden ulaşılabilir.

 

https://www.dji.com/p4-multispectral

 

 

DJI TÜRKİYE Hakkında

Tüm drone ürün yelpazesi ve el sabitleyicilerle ilgili daha fazla bilgi için, DJI.com’u ziyaret ediniz veya İzmir, Alaybey’deki Yetkili Satış Mağazamız, Media Markt, Vatan, Teknosa, D&R ve Troy da dahil olmak üzere yetkili bayilerimizin fiziksel ve sanal mağazalarını ziyaret ediniz.

Türkiye’deki yetkili kanallar vasıtasıyla alım yapılması halinde, teknik destek ve müşteri hizmetleri olanağı sunulmaktadır. DJI ile ilgili en son haberler için, şu adresi ziyaret ediniz:

www.dji.com/newsroom/news.

 

DJI Hakkında

DJI kişisel ve profesyonel kullanıma yönelik sivil drone’lar ve havadan görüntüleme teknolojisinin geliştirilmesi ve üretiminde dünyada lider konumda bulunuyor. DJI uzaktan kumandalı helikopterlere tutkuyla yaklaşan insanlar ve uçuş kontrolü teknolojisi ve kamera dengeleme uzmanları tarafından kurulmuş ve yönetilmektedir. Şirket kendini hava fotoğrafçılığı ve film yapımcılığı ekipmanı ve platformlarını dünyanın dört bir yanındaki yaratıcılar ve yenilikçi insanlar için daha erişilebilir, güvenilir ve daha kolay kullanılır hale getirmeye adamıştır. DJI mevcut küresel faaliyetlerini Amerika kıtası, Avrupa ve Asya’da sürdürmektedir ve devrim niteliğindeki ürünleri ve çözümleri film yapımcılığı, inşaat, denetim, acil durum müdahale, tarım, koruma ve diğer birçok sanayi dalındaki uygulamalara yönelik olarak 100’ü aşkın ülkedeki müşteriler tarafından tercih edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: