TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

“DOĞRU BUDAMA İLE ÜRÜN KALİTESİ VE VERİM DE ARTACAK”

Yüreğir Ziraat Odası (YZO) Başkanı Mehmet Akın Doğan, hasat dönemi tamamlanan erkenci narenciyede budama işlemlerinin başladığını söyledi.  Başkan Doğan, doğru budama ile gelecek sezon ürün kalitesi ve verimin artacağına dikkat çekti.
Doğan, Adana narenciye üretiminin yüzde 55’ini karşılayan Yüreğir Ovası’nda hasat bitimiyle birlikte başlayan budama çalışmalarının hummalı bir şekilde sürdüğünü söyledi. Narenciye bahçelerindeki artış ve uygun iklim koşullarını nedeniyle bu yıl budama işleminin erken başladığını belirten Başkan Doğan, “Geçtiğimiz yıllarda erkenci narenciyede budama işlemine genelde Şubat ayında başlanırdı. Ancak ekim alanlarının artması nedeniyle bu yıl Ocak ayının başından itibaren narenciye ağaçlarının budanmasına başlandı. Mart sonu gibi budamalar tamamlanarak ağaçlar gelecek sezon için hazır hale getirilecek” dedi.
Narenciye ağaçlarının dış kısımları ile üstlerinin makine, ağaç içlerindeki kuru ve obur dalların ise işçiler tarafından makas ve bıçkı yardımı ile budandığın belirten Başkan Doğan, “Hasat bitiminde başlayan budama işlemi sayesinde ağaçlar gençleştiriliyor. Bu da bir sonraki sezon meyve kalitesini ve rekoltesini olumlu yönde etkiliyor. Budama işlemi ağaçların hava alması ve ilaçlamanın daha etkili olması bakımından da önem taşıyor. Aynı zamanda budama ile ağaçların aynı boyda kalması da sağlanmış oluyor” diye konuştu.
Başkan Doğan, meyve tutumu ve rekoltede artışında başarı sağlanabilmesi için doğru budama tekniklerinin kullanılmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.
SON 10 YILIN EN VERİMLİ SEZONU
Narenciye sezonuyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Başkan Mehmet Akın Doğan, hem verim açısından hem de fiyat açısından son 10 yılın en iyi döneminin yaşandığını dile getirdi. Geçci narenciyede hasadın devam ettiğini belirten Başkan Doğan, “Erkenci narenciyede hasat tamamlandı. Limon dışında diğer narenciye çeşitlerinde verimin yüksek olması, iklim koşulları ve fiyattaki istikrar üreticimizin yüzünü güldürdü. Bu yıl narenciye üreticisinin oldukça bereketli bir sezon geçirdiğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: