TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

BUGÜN 27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ

Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü… Tiyatrocuların iktidar tarafından hedef gösterildiği, oyunların yasaklandığı, zor koşullarda tiyatroların yaşam mücadelesi verdiği bir dönemde Dünya Tiyatro Günü kutlanacak. Tiyatrocular hep bir ağızdan taleplerini dile getirecek, tiyatronun önemini ve güzelliğini anlatacak.

Dünya Tiyatro Günü Ulusal Tiyatro Bildirisini bu yıl Hülya Nutku kaleme aldı. “Sizlere Ege’nin incisi, ülkemin üçüncü büyük kenti, yeni oluşan gökdelenlerinin yanında, büyük şehre yakışan şehir tiyatroları bile olmayan İzmir’den sesleniyorum.” diyen Nutku, inadına tiyatro yapan, sanat yoluyla tüm olumsuzluklara direnen başarılı sanatçıların sayesinde dünyanın güzelleştiğini dile getirdi.

“TİYATRO TANIŞ OLMA FIRSATI VERİR”

Sanatın toplumlara bir armağan olduğunu söyleyen Nutku, “Sanatın yaratıcı gücü dünyaya renk ve anlam katar. Durup düşünecekleri, konuşup paylaşacakları, eleştirip düzeltecekleri bir dünya yaratır onlara… Tanış olma fırsatı verir. ‘İnsanın olduğu yerde yine insanı kurtaracak olanın insan olduğu’ bilincine vardırır. Bu nedenle Peter Brook’un dediği gibi ‘Tiyatro saniyelerle gelişen bir devrimdir.’ Yaşamın kırılma noktalarını ilham alarak, eskimeden yoluna devam eder… Bizler bugün insanların farkındalığa sahip olması ve empati kurması gereken bir çağdayız.”

Tiyatroya emek verenlerin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutlayan Nutku, “Bu sanata emek veren tüm dostlarımızın bu güzel günlerinin, yalnızca bugün değil, yılın tüm günlerine yayılması dileğiyle bu anlamlı günü fırsat bilerek, sahnede oynayanlar kadar, dünyadaki rollerini barış ve mutluluk adına üstlenmiş tüm insanların 27 Martlarını içtenlikle kutluyorum.” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir