TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

BİLGİÇ: TARIMSAL DESTEKLER ZAMANINDA VERMELİ

 

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Ülke ekonomisinde daralma var. Bu daralmanın açılması için yeni tedbirler alınmalıdır“dedi.

ATB, ATO, ADASO ve AOSB ile güzel bir birlikteliğe sahip olduklarını, yeni seçilen belediye başkanlarıyla da Adana’ya yakışan güzellikleri birlikte yapacaklarına inandığını açıklayan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Önümüzdeki 5 yıl görev yapacak tüm başkanlara başarılar diliyorum. Siyasi düşüncesi, görüşü, partisi bizim için fark etmiyor. Bizim için önemli olan Adana’dır. Yeter ki Adananın gelişmesi için çalışsınlar. Adananın yararına olacak projelere sonuna kadar destek veririz.”dedi.

“YENİ REFORMLAR GEREKİYOR”

Ülke ekonomisinde bir daralma olduğunun da altını çizen ATB Başkanı Şahin Bilgiç, şöyle konuştu:

“Bu daralmaların daha çok üretim, imalat ve bunların ihraç edilerek Türk ekonomisine bir can suyu olmasını sağlamalıyız. Dışarıda bir çok ülke Türkiye’yle ilişkilerini geliştirmek istiyor.

Dövizin artışıyla birlikte üreticimizin kullandığı tüm girdilerde ki artışlar bu sene kendini ciddi bir şekilde göstermiştir. Vakit geçirmeden ekonomide yeni reformlar gerekiyor. Tarımsal ürünlerdeki anormal fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için ısrarla altını çizerek söylüyorum; ‘Tarımda Ürün Planlaması’ yapılmalıdır. Türkiye de hangi ürüne ne kadar ihtiyaç varsa onların tespiti yapılıp, bu ürünler prim sistemiyle, devlet desteğiyle ülke topraklarında yetiştirilmesi sağlanmalıdır. Bu ithalatına verilecek paranın çok az bir miktarı içerideki üreticiye kaynak olarak aktarıldığı takdirde dışa bağımlığımızın azalacağını hep birlikte göreceğiz. Böylelikle de  uygun şartlarda üretilen ürünler, uygun fiyatlarla tüketiciye ulaştırılır.”

“2018 yılının pamuk ve yağlı tohum primleri üreticilere henüz verilmemiştir. Şu an pamuk ekim dönemi başlamıştır. Üreticinin çok fazla ihtiyacı vardır. Bir an önce bu primler verilmelidir.

Önümüzdeki ekim dönemi için tohum toprakla buluşmadan, üreticiler ne ekeceğinin planını, programını yapması lazım. Bu yıl ekeceği ürünlerle ilgili ne kazanacağını bilmesi lazım. Primlerin erken açıklanması her zaman fayda sağlar.”

Bilgiç, patates, soğan, karpuz ve farklı meyve ağaçlarının da son günlerde yağan doludan olumsuz etkilendiğini, yeni sezon fiyatlarında da sıkıntı yaşanmaması için zarar gören üreticilerin zararlarının devlet tarafından telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir