TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

BELEDİYELER  SU KAYNAKLARINDAN 6,2 MİLYAR M3 SU ÇEKTİ

 

Tüm belediyelere uygulanan 2018 yılı Belediye Su İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre 1 399 belediyenin 1 397’sinde içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildiği belirtildi. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü’nün 2018 yılı Belediye Su İstatistiklerini değerlendirdi. Buna göre, Belediyeler tarafından su kaynaklarından içme ve kullanma suyu şebekelerine 6,2 milyar m3 su çekildi; çekilen suyun %39,9’u barajlardan, %28,1’i kuyulardan, %18,4’ü kaynaklardan, %9 ‘u akarsulardan ve %4,6’sı göl, gölet veya denizlerden sağlandı.

Kaynaklardan çekilen toplam 6,2 milyar m3 suyun 3,6 milyar m3’ü içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinde arıtıldığı belirtildi. Arıtılan suyun %92,1’ine konvansiyonel, %7,8’ine gelişmiş, %0,1’ine ise fiziksel arıtma uygulandığı ifade edildi.

İçme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranının %98,6 ve içme ve kullanma suyu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranının ise %60,1 olarak hesaplandığı bildirildi.

Kişi başı çekilen günlük su miktarı 224 litre

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarının 224 litre olarak hesaplandığı belirtildi. Üç büyük şehirde ise çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarının İstanbul için 189 litre, Ankara için 239 litre ve İzmir için 208 litre olduğu bildirildi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir