TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

ARKEOLOJİK KAZILARLA MİSİS’TE TARİH GÜNYÜZÜNE ÇIKIYOR

Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğundan günümüze kadar yaşamın kesintisiz sürdüğü Misis’te arkeolojik kazılar devam ediyor. Yılda 2 dönem ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde devam eden kazılarda geçmişe ışık tutacak önemli eserler ve yapılar gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Bölgede bulunan tüm tarihi yapıların özgün yapısına kavuşturulacağını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ”Misiste arkeolojik kazılar 2012 yılından bu yana Yüreğir Belediyesi koordinatörlüğünde Adana Arkeoloji Müzesi başkanlığında, Roma İtalyan Uluslararası Araştırma Merkezi ve Pisa Üniversitesi işbirliğinde devam ediyor. Bunun yanı sıra Roma dönemine ait 2 adet su değirmeni, kervansaray restorasyonu çalışmaları da  devam ediyor. Kazılarda elde edilen bulgulara göre Misis 7 bin yıllık geçmişi olan bir yer. Arkeolojik kazılar devam ettikçe tarihe ışık tutacak çok önemli eserlerin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

DCIM100MEDIADJI_0017.JPG
DCIM100MEDIADJI_0017.JPG

Devam eden kazıların yanı sıra kervansaray restorasyonu  çalışmalarının tamamlanmasıyla bölge önemli bir turizm merkezine kavuşmuş olacak. İşlevsel değerini geçen zaman içerisinde yitiren ve bu nedenle yok olmaya yüz tutan su değirmenlerini, otantik yapısıyla toplum hayatına tekrar kazandıracağız.” dedi

Kazıların  uzman ekiplerin kontrolünde sürdüğünü belirten Başkan Çelikcan ” İtalya Roma Ulusal Araştırma Konseyi Prof. Dr. Anna Lucia D’Agata,  Pisa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Giovanni Salmeri’nin yanı sıra restaretör, arkeolog, sanat tarihçisi,filolog, heykeltıraş, ressam, topograf, fotoğraf sanatçısı ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla devam ediyor. Kazılardan çıkarılan bütün parçalar çok yönlü olarak araştırılıp yetkililere teslim ediliyor.

ÖDÜLLÜ PROJE 

Ölümsüzlük Şehri Misis Projesinin ödüllü bir proje olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ”Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışmalarında ”Proje Yarışmasında” 2014 yılında birincilik,”Uygulama Kategorisinde” ise 2016 yılında ”Süreklilik Ödülü”, 2017 ve 2018 yılında ise ”Başarı Ödülüne” layık görüldük.2018 Yılı  ”Başarı Ödülünü” ise 14-17 Kasım 2018 Tarihinde alacağız.” şeklinde konuştu.

misis_kazilari_2018_yuregir_belediyesi (2)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir