TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

ANIZ YAKMANIN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR. ADANA’DA ANIZ YAKAN 118 KİŞİYE 274 BİN TL CEZA YAZILDI

Adana Valiliği anız yangınlarıyla ilgili önlemleri açıkladı. 9 bini aşkın üretici ile yüz yüze görüşüldüğü, broşürler dağıtıldı ve çeşitli uyarıların yapıldığını da anımsatan Valilik, anız yakan 118 kişiye 273 BİN 971 TL para cezası verildiğini duyurdu. Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Adana ilimiz, ülkemizin en önemli tahıl üretim merkezlerinden biridir. İlimizin 539.00 ha olan tarımsal üretim alanlarının yüzde 82’si olan 445 bin 180 hektarını tarla arazileri oluşturmaktadır. Verimli Çukurova topraklarında yılda en az iki ürün alındığı düşünüldüğünde birinci üretimin ardından toprak hazırlığının hemen gerçekleştirilip ikinci ürünün ekimine hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Çiftçilerimiz bu dönemde bir an önce toprağın hazır hale gelmesi ve mazot tüketimini azaltmak adına bilinçsizce anızları yakma yoluna gitmektedir. Bu hem toprakta yaşayan mikroorganizmalara hem de diğer canlılara zarar verip insan sağlığını da önemli derecede etkileyen çevre kirliliğine neden olmaktadır.

Tarım alanlarında hasattan sonra yaşanan yangınları önleme kapsamında Valiliğimiz koordinatörlüğünde Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, polis ve jandarma teşkilatıyla ortak çalışmalar yapılmaktadır. Anız yangınlarının önüne geçilmesi ve sürdürülebilir tarımın sağlanması adına 2018 yılında yapılan çalışmalar kapsamında;

Anız Yangınları ile ilgili olarak 16.04.2018 tarihli Valiliğimiz Genelgesi ile 15 İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine, İlgili 9 Kamu Kurumu ve Kuruluşuna, Sivil Toplum Örgütlerine, 828 Mahalle Muhtarı ve çiftçilerimize bilgilendirici mektuplar dağıtılmıştır.

9 BİN ÜRETİCİ İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLDÜ

15 ilçede 15 araç ve 321 teknik personel kontrol ve eğitici olarak görevlendirilmiş olup 650 adet bilgilendirme toplantısı düzenlenerek yaklaşık 9 bin üretici ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır.

MEKTUP, BROŞÜR VE SMS’LER GÖNDERİLDİ

Çiftçilerimize 4 bin 750 adet mektup gönderilmiş, anız yangınları ile ilgili 4 bin adet broşür dağıtılmıştır. İlimize bağlı bütün Mahalle Muhtarlarına İl Müdürlüğümüz mesaj sisteminden mesaj çekilerek anız yakmanın sakıncaları ve cezai müeyyideleri bildirilmiştir. İl Müftülüğü aracılığıyla camilerde Cuma hutbelerinde anız yakılmaması için vatandaşlarımıza bilgi verilmesi sağlanmıştır.

15 İlçede bulunan bazı İlk ve Ortaöğretim okullarında Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte, köy kahvelerinde, köy odasında ise İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ile anız yangınlarının zararları ve önlenmesi ile ilgili eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapılmıştır. Yerel basın yayın organları aracılığıyla anız yangınları konusunda bilgilendirme yayınları gerçekleştirilmiştir.

ANIZ YAKAN 118 KİŞİYE PARA CEZASI VERİLDİ

İlimizde 2017 Yılında 2 bin 147 dekar alanda Anız Yangını meydana gelmiş ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 118 kişiye 273 bin 971 TL para cezası kesilmiştir.

Yine 2017 yılında Adana Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ormanlık alana yakın yerde tarladaki anızın yanması sonucu 10 adet orman yangını sonucu 162,9 dekarlık orman alanının zarar gördüğü bildirilmiştir.

2018 yılında ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından bu güne kadar 26 kişiye 80 bin 517 TL para cezası uygulanmıştır. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından İl genelinde yapılan kontrollerde 66 parsel de anız yangını tespit edilmiş ve 105 kişi hakkında gerekli işlem yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmiştir.

2018 yılında anız yangınlarının önlenmesi için eğitim ve yayım çalışmalarımız yıl boyu sürmekte olup hâlihazırda hafta içi ve hafta sonu dâhil teknik personelimiz kontrol ve eğitim çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: