TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

988 BİN TON LİF PAMUK ÜRETİMİ BEKLENİYOR

TMMOB’a bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, pamuk üretim maliyetinin dekar başına 2 bin 78 lira 25 kuruş olarak tespit edildiğini üreticinin ürününü kilosunu 4,5 TL’nin altında satması durumunda zarar edeceğini açıkladı.

Pamuk hasadının Adana’da başladığını ve kısa süre içinde Çukurova kentlerinde de devam edeceğini belirten Abdullah Doğan, bu yıl 988 bin ton lif pamuk üretimi beklendiğini söyledi. Türkiye’nin bu yılda pamuk ithalatını yapacağını belirten Doğan şöyle konuştu:

“Pamuk birçok sanayi sektörünün ham maddesi olmasından dolayı katma değeri çok yüksek bir endüstri bitkisidir. 2019 yılı üretim sezonunda 988 Bin ton lif pamuk üretimi beklenmektedir. Türkiye’nin toplam lif pamuk tüketimi ise 1 milyon 629 bin tondur. 641 bin ton lif pamuk ihtiyacımızı ithalat yoluyla karşılanacaktır. Yapılacak ithalat dolayısıyla yaklaşık 1 milyar dolar döviz kaybı olması beklenmektedir. Pamukta tekstil sektörünün ihtiyacı olan ham maddenin ithalat yoluyla karşılanmasına son vermenin yegane yolu pamuk ekim alanlarının ve verimliliğin arttırılmasıdır. Bu amaca yönelik olarak pamukta prim desteklemelerinin üretimi teşvik edecek oranlarda olması gerekir.”

PAMUK EKİM ALANI AZALACAK

Pamuk açığına rağmen desteklemelerdeki sınırlamalar nedeniyle ekim alanlarında düşme beklediklerini belirten Doğan şöyle devam etti:

“Çukurova başta olmak üzere 2018 yılı üretimi prim destekleme ödemelerinde esas alınan dekara kütlü miktarının 500 kg/da olarak sınırlandırılması ve pamukta son iki yıldır yaşanan yoğun kimyasal ilaçlamalar ve dolayısıyla bütün üretim kalemlerinde artan maliyetlere ilaveten dünya piyasalarındaki fiyatlarda görülen düşüşler önümüzdeki sezon pamuk üretim alanlarında %50’ye yakın azalmaların görülmesine yol açacağı tahmin edilmektedir.”

ÜRETİCİ ZARAR EDER

ZMO Adana Şubesi’nin Tarla Bitkileri komisyonun pamuk üretim maliyetinin dekar başına 2 bin 78 lira 25 kuruş olarak hesapladığını belirten Doğan, “Komisyonumuz, pamuk üretim maliyetini dekar başına 2 bin 78 lira 25 kuruş olarak tespit etmiştir. Yüzde 20 üretici karını eklersek 2 bin 493TL/da dekar başına gelir elde etmesi gerekir. Ortalama verimi 550Kg/da olarak düşünürsek. Destekleme ödemesi hemen yapılması kaydıyla üreticinin eline 4,5TL/Kg para geçmesi gerekir. Bunun dışındaki şartlar üreticinin zararına demektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: