TÜRKİYENİN TARIM DÜNYASINDAN HABERDAR OL

E-Posta adresinizle kayıt olarak siteye eklenen tarım haberlerinden faydalanabilirsiniz...

14.ULUSLARARASI ADANA TARIM VE SERA-BAHÇE FUARLARI AÇILDI

Adana 14.Uluslararası Tarım Fuarı, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Seracılık, tohumculuk, fidancılık, bahçecilik, çiçekçilik gibi tarımın farklı alanlarının yanı sıra, tavukçuluk ve süt endüstrisi başta olmak üzere hayvancılığın alanına giren en yeni teknolojiler fuarda sergilenecek.   Fuara, bölge coğrafyasında ön plana çıkan seracılık alanında faaliyet gösteren firmaların yoğun bir katılım gösteriyor.

Fuarın açılışına Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, AK Parti Adana Milletvekili Abdullah DOĞRU ve çok sayıda konuk katıldı.

Vali Süleyman Elban, özellikle iki yıldır yaşanan pandemi süreciyle birlikte gıda konusunun ve gıda güvenliğinin ön plana çıktığını, gıda güvenliğinin artık Milli Güvenlik konusu olduğunu söyledi.

Her ülkenin bulunduğu coğrafi konum ne olursa olsun başta tarım olmak üzere, çok ciddi manada yatırım yapıp olabildiğince  üretimi, verimliliği, ürün çeşitliliğini artırması; bunun yanında maliyetleri de düşürmesi zorunluluğunun ortaya çıktığını vurgulayan Vali Elban, ülkemizin tarımsal ürünleri kendisine çok rahat yetebilecek potansiyele sahip dünyada nadir şanslı ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

Tarımsal faaliyetlerde yapılması gereken iki önemli iş olduğunu söyleyen Vali Elban, “Birinci iş; yeşil mutabakat ve Paris İklim Anlaşması çerçevesinde hem gıda güvenliği için hem sanayi için mutlak surette yeni hassasiyetlere uygun olarak bizler de tarımla ilgili bütün planlamalarımızı yapmak zorundayız. Çünkü doğamızın sanayi üretimleri ile ya da olumsuz birçok nedenle beklentinin ötesinde çok çabuk kirlendiğini görüyoruz. Bu kirlenme sadece ortamın kirlenmesi değil aynı zamanda gıdanın temelini oluşturan tarım ürünlerinin üretildiği alanların da kirlenmesi, gıda güvenliğinin tehdit altında olması.” dedi.

Yapılması gereken ikinci önemli iş olarak;  iklim değişikliğine uygun olarak artık biz de doğru tarım tekniklerini, doğru sulama tekniklerini, doğru ürün işleme tekniklerini kullanmak zorundayız diyen Vali Elban, “Gıda güvenliği açısından bunu yapma mecburiyetimiz var, aynı zamanda doğru sulama tekniklerini doğru sulamayı da başarmak zorundayız. Ancak bunları yaparsak hem daha az maliyetle çok ürün elde etmiş oluruz hem de gıda güvenliğini garantiye almış oluruz.” dedi.

 “Tarım sanayisinde önemli gelişmeler var”

Adana’nın tarımda geldiği noktadan bahseden Adana Büyükşehir Başkanı Zeydan Karalar “Katılımcıların tamamına çok teşekkür ediyorum. Şöyle bir göz attım, tarım sanayisinde önemli gelişmeler olduğunu gördüm, bundan da çok mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Her şey çok iyi gidiyor, tekrar hepinize saygılar sunuyorum” sözlerini kaydetti.

“Çukurova’nın en kapsamlı fuarını açıyoruz”

Çukurova’nın tarım ve seracılık faaliyetlerinde oldukça önemli bir konuma geldiğini kaydeden Tüyap Adana Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü “Bu sene 14’üncüsünü düzenlediğimiz Adana Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarı ile Çukurova bölgesinin 2 yıl aradan sonraki en kapsamlı fuarını açarak kaldığımız yerden devam ediyoruz. 40’ın üzerinde şehirden profesyonel ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Ayrıca yaptığımız tanıtım faaliyetleri çerçevesinde Irak, Suriye, Lübnan gibi Orta Doğu ülkeleri, Körfez ülkeleri ve İran’dan 250‘nin üzerinde yabancı iş insanını beklediğimiz fuarımızda 150’ye yakın katılımcı firmamız son teknoloji tarım ürünlerini sergiliyor. Bereketli bir fuar olmasını diliyorum, buraya katılan firmaların yüzlerinin güleceği bir fuar olmasını temenni ediyorum. 2022 itibariyle Şubat ayında Adana’da başlayacak fuarlarımızla hem şehrin hem de bölgenin üretimine, istihdamına katkı sağlayacağımız gelişmelerle karşınızda olacağız” dedi.  

“Bizim için, bölge için, ülke için”

Adana Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları’nı özlemle beklediklerini kaydeden Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç “Bu fuarı Çukurovamıza bereketiyle getirdik, bundan sonra da inşallah ara vermeden fuarlar şehri olan Adana’ya yakışır fuarlarla devam edeceğiz. Bugünkü Tarım Fuarı bizim için, bölge için, ülke için oldukça önemli. Fuarımızın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: